BLOOD GROUPS - UKŁADY GRUPOWE KRWI
Termin „grupa krwi” stosowany w Słowniku medycznym Stedmana odnosi się do całego układu grupowego krwi składającego się z antygenów erytrocytarnych, których swoistość kontrolowana jest przez szereg genów, zarówno allelicznych, jak i tych, które są tak blisko położone w pojedynczym chromosomie, że przy zastosowaniu obecnie dostępnych metod nie można odróżnić ich od alleli. Używane tutaj określenia „typ krwi” i „fenotyp” oznaczają ustalony wzorzec reakcji w danym układzie na surowice zawierające swoiste przeciwciała. Zastosowanie to nie jest powszechne. W niektórych obecnie wydawanych publikacjach pojedynczy układ może być określany terminem w formie liczby mnogiej (np. „grupy krwi AB0”), a termin „grupa krwi” może być używany w odniesieniu do pojedynczego fenotypu (np. grupa krwi A). Każda z grup krwi określana jest zatem na podstawie reakcji ze swoistą surowicą, za pomocą której dany układ został odkryty.
W dyskusji dotyczącej samych grup krwi wiele pozycji przedstawionych w tym aneksie zawiera symbole lub formy skrócone, które pojawiają się w literaturze medycznej, często bez wyjaśnienia, że odnoszą się do grup krwi. Symbole genów i genotypów są zapisywane kursywą. Symbole produktów genów lub antygenów, antysurowice i fenotypy pisane są czcionką prostą (np. kroju Times New Roman). W terminologii Rh-Hr określającej układ grupowy Rh czcionka kroju Times New Roman jest również stosowana do oznaczania substancji antygenowych. Czcionki półgrube oznaczają czynniki serologiczne i odpowiadające im przeciwciała. Mimo że większość źródeł stosuje się do tych zasad pisowni, stylistyka jest daleka od jednolitości.
Dlatego do wszelkiej dokumentacji powinno się podchodzić z dużą ostrożnością, dopóki czytelnik sam nie zapozna się z regułami stosowanymi w danym opracowaniu i ich nie zweryfikuje.
Układ grupowy AB0
Jest to najważniejszy układ grupowy krwi w transfuzjologii i jedyny, którego odpowiednie przeciwciała są stale obecne w surowicy. Przeciwciała te mogą być przyczyną ciężkiej hemolizy wewnątrznaczyniowej, gdy pacjentowi zostanie przetoczona krew niezgodna w układzie AB0.
W prawidłowej krwi ludzkiej istnieje wzajemna zależność między antygenami AB0, czyli aglutynogenami znajdującymi się na powierzchni erytrocytu, a naturalnymi przeciwciałami, czyli izoaglutyninami występującymi w surowicy. Osoby z grupą 0 nie mają na erytrocytach antygenów A i B, mimo że ich surowica zawiera zarówno aglutyniny anty-A, jak i anty-B. Osoby z grupą A mają antygen A na erytrocytach i anty-B w surowicy, natomiast osoby z grupą B mają antygen B na erytrocytach i anty-A w surowicy. Osoby z grupą AB mają obydwa antygeny (A i B) na erytrocytach, ale nie mają izoaglutynin w surowicy. Używając surowicy anty-A1, typy A i AB można podzielić na typ A1 i A2 oraz A1B i A2B. Antygen A2 reaguje słabiej niż A1, lecz różnica ta ma też znaczenie jakościowe. Synteza antygenów AB0 jest kontrolowana przez serię genów allelicznych: A1, A2, B i 0 (czasami oznaczanych: IA, IA1, IB i i; iA1, iA2, iB i i lub A1, A2, αB i α). A1 jest dominujący w stosunku do A2 i obydwa są dominujące w stosunku do 0. Nie istnieje dominacja między A1 i B ani między A2 i B.
W stosowanej zwykle metodzie typowania grup krwi używana jest silna surowica anty-A, która aglutynuje komórki zawierające antygeny A1 lub A2. Komórki aglutynowane przez tę surowicę, a nieaglutynowane przez anty-B, są typu A, ale mogą mieć genotyp A1A1, A1A2, A10, A2A2 lub A20. Komórki typu A, które są aglutynowane przez anty-A1, są typu A1 i mogą mieć genotyp A1A1, A1A2 lub A10. Komórki nieaglutynowane przez anty-A1 są typu A2 i mogą mieć genotyp A2A2 lub A20. Komórki aglutynowane przez anty-B, ale nie przez anty-A, są typu B i mogą mieć genotyp BB lub B0.
Komórki aglutynowane przez anty-A i anty-B są typu AB.
Ze względu na reakcję z anty-A1 mogą być podzielone na typ A1B (genotyp A1B) i A2B (genotyp A2B). Komórki, których nie aglutynuje ani anty-A, ani anty-B, są typu 0 i genotypu 00. Niewystępowanie aglutynacji nie wynika z prostego braku substancji antygenowej w komórkach typu 0. Większość posiada antygen nazywany H, który jest pod względem chemicznym podobny do antygenów A i B oraz prawdopodobnie jest antygenem prekursorowym, który pod wpływem genów A1, A2 i B uległ modyfikacji do odpowiadających im antygenów.
Określenie „fenotyp Bombay” dotyczy osób, których komórki nie posiadają antygenów A, B i H oraz których surowica zawiera anty-A, anty-B i anty-H. Osoby te są również określane jako posiadające fenotyp 0h. Ponadto zostały opisane słabe warianty antygenu A o następujących fenotypach: A3, A4, A5, AX, AZ; rzadziej spotykane są słabe odmiany B. Antygeny AB0 mają
największe znaczenie podczas transfuzji krwi, a niezgodność grup krwi między matką a płodem jest często przyczyną śmierci płodu lub erytroblastozy płodowej.
Układ grupowy Auberger (Au)
Ten antygen erytrocytu został po raz pierwszy wykryty w surowicy Francuzki o nazwisku Auberger, która była poddana licznym transfuzjom. Ta grupa krwi jest związana z układem Lutheran; Aua i Aub dotyczą pary alleli w ognisku Lutheran (obecnie znanym jako Lu18 i Lu19). Antygen Aua jest dziedziczony jako dominujący i występuje u około 80% osób rasy białej i czarnej.
Układ grupowy Bg
Ta grupa krwi została odkryta i sklasyfikowana w 1967 r. Określono jej trzy odmiany: Bga, Bgb, Bgc. Jej przeciwciała skierowane są przeciwko antygenom ludzkich leukocytów.
Układ grupowy Cartwright
Ta grupa krwi, odkryta w 1956 r., dotyczy układu Yt składającego się z dwóch antygenów Yta (98% częstość występowania w populacji ogólnej) i YTb (8% częstość występowania w tej samej populacji). Anty-Yta i anty-YTb są przeciwciałami klasy IgG o znaczeniu klinicznym, ponieważ są głównie stymulowane przez erytrocyty
Ta grupa zawiera antygeny układu Rh. Antygen D jest najważniejszym po A i B antygenem erytrocytarnym. Przeciwciała anty-D powstają w wyniku ekspozycji (po transfuzji lub w ciąży) na erytrocyty mające antygen D. ZOB. TEŻ Układ grupowy Rh.
Układ grupowy CDE
Ta grupa zawiera antygeny układu Rh. Antygen D jest najważniejszym po A i B antygenem erytrocytarnym. Przeciwciała anty-D powstają w wyniku ekspozycji (po transfuzji lub w ciąży) na erytrocyty mające antygen D. ZOB. TEŻ Układ grupowy Rh.
Układ grupowy Chido–Rodgers
Klasyfikacja ta obejmuje dziewięć następujących antygenów: sześć Chido, dwa Rodgers i jeden WH. Wysoka częstość występowania dotyczy antygenów: CH1, CH2, CH3, RG1 i RG2 (CH1 jest spotykany prawie w 100% losowej populacji, a RG1 – w około 98%).
Wszystkie antygeny są słabo eksponowane na komórkach krwi pępowinowej. Ulegają adsorbcji na błonie krwinek czerwonych u osób, u których w osoczu jest obecny antygen, a także wrażliwych na działanie ficyny, papainy i pronazy. Obecność przeciwciał anty-Ch/Rg często przeszkadza w badaniach wykonywanych przed przetoczeniem, a także w identyfikacji przeciwciał, ponieważ wykazują tendencję do maskowania ważniejszych przeciwciał w trakcie ich wykrywania, takich jak anty-K, Jk, Fy, Rh lub Vel.
Układ grupowy Colton
Układ ten składa się z trzech antygenów: Coa, Cob i Co3 (ten ostatni dawniej był określany jako Coab). Coa i Cob są przeciwstawnymi partnerami dziedziczonymi jako antygeny kodominujące w chromosomie 7. Coa jest antygenem o wysokiej częstości występowania, pojawiającym się w 99,9% większości losowych populacji. Cob występuje w około 10% większości losowych populacji. Anty-Coa i anty-Cob są spotykane stosunkowo rzadko i mają związek z reakcjami potransfuzyjnymi.
Układ grupowy Cromer
Układ ten, opisany po raz pierwszy w 1965 r., ma siedem często występujących antygenów (Cra, Tca, Dra, Esa, IFC, UMC i Wesb). Wyizolowano również trzy rzadko występujące antygeny: Tcb, Tcc, WESa. Obecność tych antygenów wykazano w surowicy, osoczu, leukocytach i tkance łożyska, mimo że w czasie ciąży ich ekspresja może ulec obniżeniu. Inny antygen – GUTI – został ostatnio wyizolowany metodą łańcuchowej reakcji polimerazy z użyciem odwrotnej transkryptazy.
Układ grupowy Diego
Ten antygen erytrocytu określony przez przeciwciało anty-Da po raz pierwszy został wyizolowany w Wenezueli, gdzie był przyczyną erytroblastozy płodowej. Przeciwciało o przeciwstawnych reakcjach, anty-Db, zostało odkryte w 1967 r. Układ antygenowy jest kontrolowany przez dwa allele – Dia i Dib. Antygeny grupowe krwi tego układu powstają na skutek zmienności pojedynczego aminokwasu w genie SLCA1, który koduje białko band 3 błony erytrocytu. Antygen Dia występuje powszechnie u Indian amerykańskich i Azjatów, natomiast nie stwierdza się jego obecności
u osób rasy białej. Układ grupowy Diego tworzą dwie niezależne pary antygenów – Dia/Dib i Wra/Wrb. Przeciwciała przeciwko Dia mogą być przyczyną znacznej hemolizy, w tym choroby hemolitycznej noworodków.
Układ grupowy Dombrock
Do tej grupy krwi należą antygeny Doa oraz Dob; jest ona spotykana nieco częściej wśród osób rasy białej. Według opinii niektórych specjalistów, lokalizacja chromosomowa nie została dokładnie ustalona. Przeciwciała przeciwko DO rzadko są obecne, ale są łatwiejsze do identyfikacji przy zastosowaniu glikolu polietylenowego lub po wzmożeniu enzymatycznym. Przeciwciała przeciwko antygenom Do są powiązane z bardzo łagodną formą choroby hemolitycznej noworodków, natomiast mogą powodować ciężkie reakcje potransfuzyjne. Częściej występują w połączeniu z innymi przeciwciałami niż pojedynczo.
Układ grupowy Duffy
Antygeny te wyizolowano po raz pierwszy od chorego na hemofilię o nazwisku Duffy. Antygeny Fya i Fyb, wchodzące w skład glikoproteiny Duffy, tworzą cztery możliwe fenotypy: Fy(a + b–), Fy(a+ b+), Fy(a– b+) i Fy(a– b–). Glikoproteina Duffy pełni rolę receptora dla zarodźca ruchliwego (Plasmodium vivax), pierwotniaka wywołującego malarię. Odporność mieszkańców Afryki Zachodniej na malarię wywołaną przez P. vivax prawdopodobnie wynika z naturalnej selekcji fenotypu Fy (a– b–).
Krew osób rasy białej jest aglutynowana przez jeden lub obydwa antygeny, natomiast większość osób rasy czarnej i niektórzy Żydzi jemeńscy wykazują w teście ujemną reakcję na obydwa antygeny. Dlatego przyjmuje się, że synteza antygenów Duffy jest kontrolowana przez co najmniej kilka genów allelicznych: Fya, Fyb i Fy, ze znanymi obecnie swoistymi przeciwciałami dla pierwszych dwóch z nich. Osoby, których krew wykazuje dodatnią reakcję z anty-Fya i ujemną z anty-Fyb, są fenotypem Fy(a+ b–) i mogą mieć genotyp Fya Fya albo Fya Fy. Osoby o fenotypie Fy(a+ b+) mają genotyp FyaFyb natomiast te o fenotypie Fy(a– b+) mają genotyp FybFyb lub FybFy. Osoby o fenotypie Fy(a– b–) mają genotyp FyFy. Przeciwciała Duffy czasami powodują reakcje potransfuzyjne lub erytroblastozę płodową
Układ grupowy Gerbich
Ten złożony układ składa się z trzech często występujących antygenów: Ge2, Ge3 i Ge4, oraz czterech występujących rzadko (Wb, Lsa, Ana i Dha). Antygeny o dużej częstości występowania spotyka się we wszystkich populacjach, z wyjątkiem mieszkańców Melanezji. Przeciwciała przeciwko nim należą głównie do klasy IgG, są stymulowane przez erytrocyty i w różnym stopniu wiążą dopełniacz. Przeciwciałom anty-Ge2 i anty-Ge3 przypisuje się wyzwalanie ostrych reakcji potransfuzyjnych, jednak nie zostały zidentyfikowane u noworodków z chorobą hemolityczną.
Układy grupowe często występujące
Ten złożony układ składa się z trzech często występujących antygenów: Ge2, Ge3 i Ge4, oraz czterech występujących rzadko (Wb, Lsa, Ana i Dha). Antygeny o dużej częstości występowania spotyka się we wszystkich populacjach, z wyjątkiem mieszkańców Melanezji. Przeciwciała przeciwko nim należą głównie do klasy IgG, są stymulowane przez erytrocyty i w różnym stopniu wiążą dopełniacz. Przeciwciałom anty-Ge2 i anty-Ge3 przypisuje się wyzwalanie ostrych reakcji potransfuzyjnych, jednak nie zostały zidentyfikowane u noworodków z chorobą hemolityczną.
Układ grupowy I
Te antygeny erytrocytów zostały zdefiniowane w reakcji z przeciwciałami określonymi jako anty-I i anty-i. Antygen I różni się od innych antygenów grup krwi wolniejszym narastaniem miana i dość szerokim zakresem siły oddziaływania u różnych osób. Rozpiętość ta przypomina krzywą rozkładu normalnego. Antygeny I są obecne w subterminalnych regionach oligosacharydów, które są przekształcane w antygeny H, A i B. Przeciwciała anty-I wykazują szeroki zakres siły działania i występują w dwóch formach: autoanty-I, które są przeciwciałami zwykle obecnymi w surowicy chorych na nabytą anemią hemolityczną typu „zimnych aglutynin” i w surowicach opisywanych jako zawierające „nieswoiste kompletne zimne autoaglutyniny”, oraz naturalne anty-I lub izoanty-I występujące regularnie w surowicy osób z fenotypem i. Fenotyp i może być podzielony na typy i1 oraz i2, które rzadko występują u osób dorosłych.
Układ grupowy Indian
Jest to grupa krwi niedawno odkryta. Składa się z dwóch przeciwstawnych antygenów: Ina, występujący z raczej małą częstością, oraz Inb, występujący z dużą częstością (96% u rasy białej i 96% u Indian). Antygeny te są dziedziczone przez allele kodominujące w chromosomie 11 i ulegają denaturacji pod wpływem większości enzymów. Obecność przeciwciał anty-Inb jest skojarzona z potransfuzyjnymi reakcjami hemolitycznymi, natomiast anty-Ina nie mają z nimi związku. Nie wykazano, by którekolwiek z tych przeciwciał miało związek z chorobą hemolityczną noworodków.
Układ grupowy Kell
Te antygeny erytrocytarne, zdefiniowane za pomocą przeciwciał odpornościowych anty-K, zostały po raz pierwszy wykryte w surowicy kobiety o nazwisku Kellacher, której surowica reagowała z erytrocytami jej nowo narodzonego dziecka, starszej córki, męża i z około 96% losowej populacji. Antygen przeciwstawny k nazywany jest Cellano. Dwa kolejne przeciwstawne antygeny – Kpa i Kpb, zostały później opisane. W tym samym czasie został również odkryty fenotyp zerowy, określany jako K0. Do układu grupowego Kell należą także antygeny Jsa i Jsb.
Antygen K występuje u 90% osób rasy białej i 2% rasy czarnej.
Jest silnie immunogenny i często stwierdza się jego obecność w surowicy osób po przebytych transfuzjach. Układ grupowy Kell jest następnym (po AB0 i Rh) najistotniejszym pod względem klinicznym antygenem, odpowiedzialnym za reakcje potransfuzyjne i erytroblastozę płodową.
Antygeny K i k, które mogą odgrywać istotną rolę w strukturze i funkcjonowaniu błon komórkowych, są kontrolowane przez parę genów allelicznych bez dominacji, dlatego w procesie aglutynacji erytrocytów mogą być wykryte trzy genotypy (KK, Kk, kk) przy zastosowaniu odpowiednio: wyłącznie przeciwciał anty-K, łącznie anty-K i anty-k lub tylko anty-k.
Układ grupowy Kidd, grupa krwi JK
Te antygeny erytrocytarne, zdefiniowane za pomocą przeciwciał odpornościowych anty-K, zostały po raz pierwszy wykryte w surowicy kobiety o nazwisku Kellacher, której surowica reagowała z erytrocytami jej nowo narodzonego dziecka, starszej córki, męża i z około 96% losowej populacji. Antygen przeciwstawny k nazywany jest Cellano. Dwa kolejne przeciwstawne antygeny – Kpa i Kpb, zostały później opisane. W tym samym czasie został również odkryty fenotyp zerowy, określany jako K0. Do układu grupowego Kell należą także antygeny Jsa i Jsb.
Antygen K występuje u 90% osób rasy białej i 2% rasy czarnej.
Jest silnie immunogenny i często stwierdza się jego obecność w surowicy osób po przebytych transfuzjach. Układ grupowy Kell jest następnym (po AB0 i Rh) najistotniejszym pod względem klinicznym antygenem, odpowiedzialnym za reakcje potransfuzyjne i erytroblastozę płodową.
Antygeny K i k, które mogą odgrywać istotną rolę w strukturze i funkcjonowaniu błon komórkowych, są kontrolowane przez parę genów allelicznych bez dominacji, dlatego w procesie aglutynacji erytrocytów mogą być wykryte trzy genotypy (KK, Kk, kk) przy zastosowaniu odpowiednio: wyłącznie przeciwciał anty-K, łącznie anty-K i anty-k lub tylko anty-k.
Układ grupowy Knops (KN)
Grupa ta składa się z pięciu antygenów: Kna (Knops), Knb, MeCa (McCoy), Sia i Yka (York). Wszystkie, z wyjątkiem Knb, są antygenami o dużej częstości występowania. Przeciwciała KN należą do klasy IgG i są stymulowane przez erytrocyty. Reagują słabo i bardzo zmiennie.
Układ grupowy Xk
Układ grupowy Xk zawiera antygen Kx, którego ekspresja zwiększa się po denaturacji antygenów Kell.
Układ grupowy Landsteiner–Wiener
Jest to układ grupowy krwi Rh. Przeciwciało Rh zostało opisane przez Landsteinera i Wienera w 1940 r. u świnek morskich oraz królików, którym przetoczono erytrocyty małpy rezus.
Układ grupowy Lewis, grupa krwi Le
Te antygeny erytrocytów, śliny i innych płynów ustrojowych zdefiniowano w reakcji z przeciwciałami anty-Lea, wykrytymi po raz pierwszy w surowicy kobiety o nazwisku Lewis w wyniku reakcji z pokrewnymi surowicami, zwłaszcza anty-Leb, oraz w interakcji z czynnikiem wydzielniczym. Antygeny Lewis są wytwarzane w tkankach pod kontrolą genów określanych jako Le i le (Le jest dominujący w stosunku do le) oraz uwalniane do płynów ustrojowych, z których mogą być adsorbowane na powierzchnię erytrocytów i które mogą wpływać na ich reakcje ze swoistymi surowicami. Erytrocyty typu Lewis mogą nie rozwijać się w pełni u dzieci przed ukończeniem 6. roku życia. Geny Lewis są genetycznie niezależne od tych, które kontrolują czynnik wydzielniczy (Se i se), ale ich produkty wywierają wpływ na niektóre cechy fenotypowe. W celu wyjaśnienia tych złożonych obserwacji immunologicznych i genetycznych zaproponowano kilka teorii.
W tabeli 1. przedstawiono podsumowanie teorii Grubba i Ceppelliniego, dokonane przez Race’a i Sangera. Do tego układu zaliczane są następujące przeciwciała: anty-Lex (pierwotnie nazywane anty-X), które wydają się anty-Lea plus anty-Leb; anty Lec, immunizowana surowica królika, która aglutynuje komórki Le(a- b-), surowica odpornościowa Magard uzyskana od chorych na nowotwór żołądka, która silnie aglutynuje komórki A1Le(a- b-) wydzielaczy i słabiej komórki A2 Le(a- b-) wydzielaczy. Przeciwciała Lewis rzadko przyczyniają się do wywołania reakcji potransfuzyjnych.
Układy grupowe rzadko występujące
W tej grupie antygenów erytrocytarnych każdy jest określany przez swoistą surowicę odpornościową i każdy jest spotykany tylko u członków niewielu rodzin. Z powodu rzadkiego występowania antygeny te są często określane jako „antygeny prywatne” (ang. „private antigens”). Przeciwciała zwykle występują w surowicach pacjentów po transfuzjach krwi lub u matek niemowląt z erytroblastozą. Antygeny te często otrzymują nazwę pochodzącą od nazwiska rodziny, w której pierwszy raz zostały wykryte. Nazwy lub symbole przypisane niektórym „antygenom prywatnym” to: Levay, Jobbins, Becker, Ven, Chra, Wright lub Wra. Bea, By, Swann lub Swa, Good, Biles lub Bi, Tra, Stobo, Ot, Ho i Webb. ZOB. TEŻ Układy grupowe często występujące.
Układ grupowy Lutheran, grupa krwi Lu
Układ grupowy Lutheran obejmuje antygeny Lua i Lub. Anty-Lua i anty-Lub występują rzadko. Są wytwarzane po ciąży lub transfuzji, ale pojawiają się również po domniemanej stymulacji erytrocytów. Opisywana jest tylko niewielka hemoliza spowodowana obecnością tych przeciwciał.
* Z: Race RR, Sanger R Blood Groups in Man, wyd. 4. Oxford, Anglia: Blackwell Scientific Publications; 1962.
* Tabele 2 i 3 zaadaptowano z: Rozenfield RE, Allen FH Jr., Swisher SN, Kochwa S. A review of Rh serology and presentation of a new terminology. Transfusion. 1962;2:287
Układ grupowy MNSs
Ten układ antygenów erytrocytarnych początkowo został określony na podstawie reakcji z króliczą surowicą odpornościową, typowaną jako anty-M i anty-N, a następnie został rozszerzony o reakcję z surowicą anty-S, anty-s i innymi. Te rzadko występujące antygeny są obecne na glikoproteinach A i B. Erytrocyty wszystkich ludzi mogą być zakwalifikowane do jednej z trzech klas: M, N lub MN, w zależności od tego, czy są aglutynowane przez jedną czy obydwie łatwo dostępne surowice anty-M i anty-N.
Synteza antygenów M i N jest kontrolowana przez dwa geny alleliczne, M iN. Osoby z genotypem MM są typem M, genotypem NN – typem N, a ci z heterozygotycznym genotypem MN – typem MN. Ponieważ surowice anty-M i anty-N są dostępne w sprzedaży, a reakcje są proste i wiarygodne, powszechnie stosuje się je w testach na ustalenie ojcostwa oraz pokrewieństwa genetycznego, a także w badaniach populacyjnych. Locus MN nie jest związane z loci innych głównych układów grupowych. Przeciwciało anty-M rzadko wywołuje hemolizę, natomiast przeciwciała anty-S mogą powodować znaczną hemolizę.
Wraz z odkryciem surowicy anty-S i anty-s wykazano, że grupa MNS jest złożona i że dziewięć fenotypów reprezentujących dziesięć genotypów można określić za pomocą surowic odpornościowych. Ponadto około 1% próbek krwi pobranych od osób rasy czarnej nie ma S i s. Przeciwciało określone jako anty-U reaguje zarówno z antygenem S, jak i s. Słabe odmiany antygenów M i N, które reagują z niektórymi surowicami anty-M i anty-N, ale nie reagują z pozostałymi, zostały nazwane M2 lub N2. Jakościową odmianę M określono jako M1. Antygen, który daje reakcje pośrednie, nazwano Mc, natomiast bardzo rzadką odmianę M, wykrywaną przy użyciu specjalnej surowicy – Mg.
Antygeny nazwane Hu i He są wykrywane w surowicach uzyskiwanych od królików immunizowanych krwią niektórych osób rasy czarnej i są spotykane niemal wyłącznie u osób pochodzenia afrykańskiego. Przeciwciała anty-Hu dają wyraźną reakcję tylko z komórkami zawierającymi N, a u większości osób, u których obecne są przeciwciała anty-He, występują oba antygeny: N i S.
Inne rzadkie antygeny związane z grupą MNS lub będące wariantami
grupy MNS są określane jako Mi2,Vw (takie same jak Gr) i Mu.
Układ grupowy P
Do tej grupy należy tylko antygen PI (antygeny P, Pk i LKE, początkowo stanowiące część układu P, zostały przypisane do kategorii antygenów globozydowych). Osoby, które nie mają antygenu PI, zwykle mają przeciwciała anty-PI. Anty-PI są głównie immunoglobulinami klasy M, nie przechodzą zatem przez łożysko, nie powodują choroby hemolitycznej noworodków i tylko w rzadkich przypadkach wywołują hemolizę.
Układ grupowy Rh
Ten złożony układ antygenów erytrocytarnych pierwotnie został oznaczony na podstawie reakcji z surowicą królików lub świnek morskich, immunizowanych krwią małpy rezus. Obecnie oznacza się go w reakcjach z zastosowaniem szeregu ludzkich surowic odpornościowych, zwykle uzyskanych od osób zimmunizowanych w wyniku transfuzji lub ciąży. (ZOB. TEŻ Układ grupowy Landsteiner–
Wiener)
Nomenklatura genów, antygenów i surowic odpornościowych tego układu przeszła ewolucję, która odzwierciedla rozwój wiedzy od 1940 r. Spowodowało to stosowanie sprzecznych systemów nomenklaturowcyh. Najszerzej przyjęte są systemy nazewnictwa zaproponowane przez Wienera (układ Rh-Hr) oraz Fishera i Race’a (układ CDE), oba często modyfikowane i rozszerzane, oraz system zaproponowany przez Rosenfielda i współpracowników (układ numeryczny). Niektóre różnice w teoretycznych interpretacjach, zarówno immunologicznych, jak i genetycznych, wiążą się z poszczególnymi systemami nomenklaturowymi. Powszechnie przyjęto, że synteza antygenów Rh jest kontrolowana przez kompleks genów występujących w pojedynczym chromosomie, a także że osiem głównych genów lub kompleksów genów kontroluje syntezę jakościowo różnych antygenów. Uważa się również, że układy par tych ośmiu genów dają możliwość osiągnięcia 18 jakościowych fenotypów lub wzorów erytrocytów, które mogą być rozpoznane w reakcjach z pięcioma standardowymi, dostępnymi komercyjnie surowicami do oznaczania grup krwi. Ponadto sądzi się, że istnieje znacznie więcej antygenów i kombinacji antygenów, z ilościowymi i jakościowymi różnicami możliwymi do odróżnienia za pomocą szeregu surowic ogólnie niedostępnych, których swoistość odzwierciedla szeroką różnorodność immunologiczną i genetyczną.
Nazewnictwo Rh-Hr sugeruje, że wszystkie geny Rh stanowią pojedynczy zespół licznych alleli zlokalizowanych w pojedynczym locus chromosomowym oraz że pojedynczy gen może kontrolować syntezę antygenu erytrocytu lub aglutynogenu posiadających wiele elementów, z których każdy ma inną swoistość dla przeciwciał. Nomenklatura CDE sugeruje trzy przyległe loci chromosomowe lub obszary informacji genetycznej, każdy z serią dwóch głównych i prawdopodobnie kilku drugorzędnych alleli, z których każdy kontroluje syntezę określonego antygenu erytrocytarnego. System numeryczny przypisuje arbitralny numer każdej znanej surowicy odpornościowej, stosując cyfry od 1 do 5 dla pięciu standardowych surowic i wyższe cyfry dla pozostałych, oraz klasyfikuje ludzi na podstawie dodatnich lub ujemnych reakcji uzyskanych z daną surowicą. Zestawienie trzech systemów nomenklaturowych w odniesieniu do nazw genów, fenotypów i surowic odpornościowych
przedstawiono w tabelach 2, 3 i 4.
Symbol Du stosowany jest w nomenklaturze CDE do oznaczenia antygenów, które są aglutynowane przez tylko niektóre surowice anty-D. Antygeny te prawdopodobnie reprezentują słabe lub niekompletne
formy antygenu D. Istnieje wiele odmian Du. Osoby z antygenem Du mogą być mylnie oznaczone jako D-ujemne (d), niemniej krew Du może stymulować tworzenie przeciwciał anty-D, jeżeli zostanie przetoczona biorcy D-ujemnemu.
Z kolei niektóre osoby z antygenem Du wytwarzają przeciwciała anty-D, kiedy zostanie im przetoczona krew D-dodatnia. W nomenklaturze Rh-Hr słabe odmiany są oznaczane z zastosowaniem czcionki kroju Germanic (tj. czarna litera lub fraktura) (np. ℜ𝔥𝔬).
Układ grupowy Scianna
Układ ten tworzą antygeny Sc1, Sc2 i Sc3. Sc1 i Sc2 są antygenami przeciwstawnymi, dziedziczonymi jako allele kodominujące w chromosomie 1. Sc1 jest antygenem często występującym, obecnym u prawie 100% losowej populacji. Anty-Sc1 i anty-Sc2 są rzadko spotykane.
Układ grupowy Sutter
Ten antygen erytrocytu, stanowiący część układu grupowego Kell, oznaczany w reakcji z przeciwciałem określanym jako anty-Jsa, został po raz pierwszy wykryty w surowicy mężczyzny o nazwisku Sutter, któremu wcześniej przetoczono krew. Antygen Jsa dziedziczony jest jako cecha dominująca. Występuje u około 20% Amerykanów rasy czarnej, natomiast rzadko w innych grupach etnicznych. Przeciwciała Sutter wiązano z reakcją potransfuzyjną oraz chorobą hemolityczną noworodków. Jsb jest antygenem występującym z dużą częstością i jest przeciwstawny wobec Jsa.
Układ grupowy Vel
Ten antygen o dużej częstości występowania spotyka się w około 99,9% losowej populacji. Ponieważ niewiele jest osób, które nie mają tych antygenów, są one rzadko związane z przeciwciałami skierowanymi przeciwko nim. Innymi antygenami często występującymi są k i Lub.
Układ grupowy Wright
Ta klasyfikacja obejmuje dwa alleliczne antygeny: Wra (występujący rzadko) i Wrb (występujący często). Anty-Wra często opisywano jako naturalnie występujące przeciwciało klasy IgM oraz przeciwciało klasy IgG stymulowane immunizacją.
IgG anty-Wra może być przyczyną choroby hemolitycznej noworodków, jak również wywoływać reakcje poprzetoczeniowe.
Układ grupowy XG
Ten antygen erytrocytarny jest oznaczany w reakcji z przeciwciałem anty-Xga, które wykryto w surowicy pacjenta poddanego wielokrotnym przetoczeniom krwi. W przeciwieństwie do innych znanych antygenów grup krwi dowiedziono, że Xga jest kontrolowany przez gen zlokalizowany w chromosomie X, w związku z czym, jest to jedyna znana grupa krwi związana z płcią. Anty-Xga stosowano w badaniach powiązania genetycznego chorób spowodowanych przez geny związane z płcią. Przeciwciało anty-Xga występuje rzadko. Zwykle reaguje tylko w teście antyglobulinowym i nie wywołuje znaczącej hemolizy.
Układ grupowy YT
Nazywany jest również układem grupowym Cartwright. Składa się z dwóch antygenów: Yta (często występujący) oraz Ytb (rzadko występujący). Znane są trzy fenotypy: Yt(a+ b-), Yt(a+ b+), Yt(a- b-). Nie stwierdzono fenotypu zerowego [Yt(a- b-)]. Po urodzeniu antygen Yta jest słabo rozwinięty. Przeciwciała anty-Yta i anty-Ytb należą do klasy IgG i mają istotne znaczenie kliniczne, ponieważ stymulowane są przez erytrocyty.